Opieka zdrowotna w Holandii – Poradnik

Poradnik 28 czerwca 2018

Co powinieneś wiedzieć o służbie zdrowia w Holandii?

Jeśli posiadasz europejską kartę uprawniającą Cię do ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. Kartę EKUZ) nie musisz się martwić, ponieważ w razie konieczności otrzymasz niezbędne świadczenia zdrowotne. Karta ta jest dowodem na posiadanie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego, które uprawnia Cię do niektórych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej (w tym także w Holandii).

Jeśli natomiast z pewnych powodów nie posiadasz karty EKUZ, a chcesz ją wyrobić – możesz udać się do oddziału NFZ, lub po prostu wypełnić stosowny formularz przez Internet. Pamiętaj jednak, że karta ważna jest w momencie, w którym podlegasz w zakresie zabezpieczenia społecznego właściwości polskiego ustawodawstwa (np. jesteś bezrobotny i szukasz pracy poza granicami kraju lub zostałeś oddelegowany do Holandii przez polskiego pracodawcę). Natomiast karta przestaje być ważna w momencie podjęcia pracy zarobkowej u Holenderskiego pracodawcy. Warto także zaznaczyć, że karta EKUZ nie gwarantuje zwolnienia z płatności za niektóre świadczenia medyczne.

Czy pracując w Holandii musisz wykupić ubezpieczenie prywatne?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że holenderski pracodawca, w odróżnieniu od polskiego pracodawcy, nie ma obowiązku odprowadzania na rzecz pracownika zdrowotnych składek ubezpieczeniowych. W związku z tym osoba chcąca posiadać prawa do podstawowej opieki medycznej, powinna wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Miesięczna kwota takiego ubezpieczenia waha się w granicach od 90 do 125 euro. Polisę taką można zakupić bezpośrednio w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto zrobić rozeznanie w cenach ubezpieczeń, ponieważ nawet w przypadku jednego i tego samego ubezpieczeniowego pakietu podstawowego, można znaleźć skrajnie różne ceny. Dobrą informacją dla przyszłych i obecnych rodziców jest to, że dzieci, które nie ukończyły osiemnastego roku życia są ubezpieczone bezpłatnie. Jednakże aby mogły być one bezpłatnie ubezpieczone w ramach polisy rodzica, należy dzieci najpierw zgłosić w swojej ubezpieczalni.

Osoby zamieszkujące Holandię, które chcą mieć bezproblemowy dostęp do opieki zdrowotnej, powinny zarejestrować się u lekarza ogólnego, który stanie się ich lekarzem pierwszego kontaktu w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów na tle zdrowotnym.

Zasady działania lekarza ogólnego nie są zbyt różne od tych funkcjonujących na co dzień w Polsce. Jeśli chcemy zostać objęci leczeniem specjalistycznym, powinniśmy najpierw zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie on może wydać nam skierowanie do specjalisty, który podejmie dalsze, specjalistyczne już działania.

W nagłych wypadkach można liczyć na możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej także wieczorem oraz w weekendy. Jednakże opcja ta nie jest możliwa we wszystkich na co dzień dostępnych placówkach. Aby móc uzyskać takową pomoc należy telefonicznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, on wskaże obecnie dyżurującą placówkę, w której możemy otrzymać niezbędną pomoc.

Osoby posiadające ubezpieczenie w Holandii poprzez fundusz ubezpieczenia zdrowotnego, mogą cieszyć się nie tylko bezpłatnym leczeniem u lekarza rodzinnego, ale i nieodpłatną wizytą u lekarza specjalisty oraz bezpłatnymi lekami refundowanymi.

Artykuły w naszym poradniku są stworzone z pomocą firmy Tax-Pol oferującej szeroką gamę usług skierowanych do osób pracujących na terenie Holandii, między innymi uzyskanie świadczeń socjalnych takich jak zasiłek rodzinny Kinderbijslag czy zwrot podatku z Holandii.

  

Zostaw odpowiedź

  • Praca przez pośrednika w Holandii Poradnik

    Praca w Holandii przez agencję pośrednictwa - Poradnik

    przez dn. 2 lipca 2018 - 0 Komentarze

    Jak wygląda załatwienie pracy w Holandii przez pośrednika? Większość Polaków nie chce ryzykować szukając pracy na własną rękę. Polacy wolą sprawdzone i bezpieczniejsze sposoby związane z poszukiwaniem pracy w Holandii. Aby tego dokonać należy zdać się na pośrednictwo polskiej firmy. Istnieje możliwość skierowania do pracy poprzez polską firmę, w tym wypadku pracodawcą jest lokalna firma […]

  • Opieka zdrowotna w Holandii - Poradnik

    przez dn. 28 czerwca 2018 - 0 Komentarze

    Co powinieneś wiedzieć o służbie zdrowia w Holandii? Jeśli posiadasz europejską kartę uprawniającą Cię do ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. Kartę EKUZ) nie musisz się martwić, ponieważ w razie konieczności otrzymasz niezbędne świadczenia zdrowotne. Karta ta jest dowodem na posiadanie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego, które uprawnia Cię do niektórych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej (w tym także […]

  • Praca w Holandii – Poradnik

    przez dn. 28 czerwca 2018 - 0 Komentarze

    Holandia, niewielki kraj z ogromnym potencjałem gospodarczym. Oficjalna i właściwa nazwa kraju to Koninkrijk der Nederlanden (czyli Królestwo Niderlandów). Kraj ten powierzchniowo zbliżony jest do Danii i Szwajcarii. Mimo niewielkiej powierzchni jest on zaludniony przez ponad 17 milionów ludzi, a liczba ta zdaje się wciąż wzrastać. Jedynym oficjalnym językiem w Holandii jest język niderlandzki. Jednakże […]

  • Pracownik tymczasowy w Holandii – jakie są warunki zatrudnienia?

    Pracownik tymczasowy w Holandii - Poradnik

    przez dn. 2 lipca 2018 - 0 Komentarze

    Pracownik tymczasowy w Holandii – jakie są warunki zatrudnienia? W tym artykule opisujemy między innymi ustawowy czas pracy w Holandii, wysokość stawek jakie przysługują pracownikom w określonym wieku czyli tzw. wiekówkę, wymieniamy również Twoje niektóre prawa, czyli prawa pracownika tymczasowego zatrudnionego na terenie Holandii. Wyjaśniamy też co znaczą 2 skróty z którymi powinna być zaznajomiona […]

Wybrane ogłoszenia

Przeczytaj poprzedni wpis:
Praca w Holandii – Poradnik

Holandia, niewielki kraj z ogromnym potencjałem gospodarczym. Oficjalna i właściwa nazwa kraju to Koninkrijk der Nederlanden (czyli Królestwo Niderlandów). Kraj...

Zamknij